Życie w miastach przed tymi rozwiązaniami nie było aż tak korzystne. Jednak po ich wprowadzeniu oraz dzięki stworzeniu zachęty ekonomicznej do przeprowadzenia do miasta komparatywna wartość mieszkania na wsi zaczęła spadać. W tym wydaniu przyjrzymy się możliwościom utrzymania trendu wzrostowego cen mieszkań w przyszłości.
Czy zmiany w prawie ograniczą zainteresowanie fotowoltaiką u prywatnych odbiorców? Kiedy będziemy mogli korzystać z magazynów energii zamiast oddawać prąd do sieci? O najważniejszych kwestiach związanych z gorącym tematem fotowoltaiki rozmawiamy z Wiesławem Szałkowskim z firmy Corab, która jest producentem rozwiązań fotowoltaicznych z 30-letnim doświadczeniem. Dotacje wpłynęły na dynamiczny rozwój fotowoltaiki w naszym kraju. Na koniec września krajowa moc zainstalowana w tej technologii przekroczyła już 6 GW (na koniec 2020 r. było niemal 4 GW), a liczba prosumentów wzrosła z ok. 4 tys. Według najnowszej prognozy Instytutu Energetyki Odnawialnej w całym 2021 r.
Ważniejsze jest sprawdzenie, czy mamy do czynienia z firmą wyłącznie sprzedażową, czy taką, która ma swoich sprawdzonych instalatorów. Często jest tak, że trafiamy na przypadkową firmę od fotowoltaiki. Handlowcy rozliczani są za ilość podpisanych umów więc mniej im zależy na poprawnym doborze instalacji. Zdarza się więc, że klient kupuje EuroCCP aby wyczyścić europejskie fundusze ETF dla Tradeweb instalację, która nawet mu się na dachu nie mieści albo też nie przyda mu się do niczego, bo dom stoi między wysokimi drzewami i jest w cieniu. Przez takie przypadki inwestorzy zrażają się do branży. Przede wszystkim dlatego, że wciąż produkujemy w większości prąd z węgla.
Przechodząc do teraźniejszości; skrajna automatyzacja, fotowoltaika, przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz inne decentralizujące technologie będą wpływały na zmniejszenie przewag infrastrukutralnych miast wynikające z efektów skali. Można nawet wysnuć tezę o częściowym utowarowieniu mieszkań, oraz że latyfundiami przyszłości będzie wiedza oraz umiejętność jej aplikacji, a nie imperium kawalerek ;). Opinię publiczną na przestrzeni ostatnich lat kształtują ponadto zachowania celebrytów. Do masowej opinii przedostał się przekaz, że inwestycja na rynku nieruchomości to “pewny zarobek”, a “ceny nigdy nie spadają”. Inwestowanie w fotowoltaikę nie ma również uzasadnienia, jeśli w najbliższych latach planowany jest remont dachu albo sprzedaż domu.
Tymczasem liczyli – i było im to obiecane – że będą mieli darmowy prąd ze słońca. Co gorsza, korekta net-billingu ma nastąpić od 1 lipca 2024 roku, a termin będzie prawdopodobnie przesunięty, bo technologicznie system nie jest wciąż gotowy do stosowana do rozliczeń cen giełdowych częściej niż uśredniona cena raz na miesiąc. Czarny scenariusz rysuje z kolei Stowarzyszenie Branży Fotowoltaicznej Polska PV. Spodziewa się ono spadku liczby montowanych instalacji PV aż o 70 proc. W 2022 r., co uruchomiłoby falę upadłości firm z tej branży. Do tej pory brak jednak było oficjalnego stanowiska NFOŚiGW w tej sprawie, więc tak naprawdę brak tych sprzętów na liście maksymalnych kwot dopłat mógł wynikać z jakiegoś innego powodu czy też zwyczajnego niedopatrzenia.
To wpływa na zrównoważony rozwój gospodarczy i poprawia konkurencyjność. Popularność fotowoltaiki w Polsce rośnie dzięki zrozumieniu potrzeby ochrony środowiska. Polacy coraz częściej wybierają rozwiązania ekologiczne.
W każdym z powyższych przypadków (Japonia, Korea, Włochy) ceny nieruchomości odnotowały znaczącą korektę na przestrzeni kolejnych 10 lat, a uwzględniając inflację indeksy realnych cen nieruchomości znajdują się na niższych poziomach także dzisiaj. Spójrzmy jak Polska wypada na tle Japonii, Włoch oraz Korei w kontekście poszczególnych trendów wpływających na ceny nieruchomości oraz na samą ich dostępność. Aby dobrze zrozumieć strukturalną dynamikę na rynku nieruchomości warto spojrzeć jak kształtowały się trendy na przestrzeni ostatnich wieków i zastanowić się jak mogą wpływać one na rynek nieruchomości w przyszłości. Cena 1 kWh prądu będzie się zmieniać w zależności od lokalizacji, na średnią cenę energii w Polsce składa się pięć Aktualizacja rynku – 8 czerwca – Poczekaj i zobacz tryb przed inflacją USA stawek z pięciu różnych obszarów kraju.
Dodatkowo znaczącą część naszego “nowego” czasu wolnego spędzamy na konsumpcji, a miasta mają pod kątem konsumpcyjnego trybu życia zdecydowaną przewagę w zakresie swojej oferty względem wsi. Koncentruje to popyt na mieszkaniach w obszarach z wyższą gęstością zaludnienia. Jeśli nominalna moc instalacji wynosi przykładowo 10 kWp, to oznacza, że w idealnych warunkach testowych pracuje ona Ferrari (NYSE: RACE) New 812 GTS jest “najpotężniejszym kabrioletem na rynku” (Wideo) z mocą 10 kW, generując w ciągu godziny energię równą 10 kWh. Tyle tylko, że w polskich warunkach jednoczesne występowanie wspomnianych trzech parametrów o wartościach zbliżonych do standardowych zdarza się przeważnie tylko w ciągu czterech dni w roku. Wstrzymanie dopłat na fotowoltaikę w ramach programu „Czyste Powietrze” może mieć znaczenie dla dynamiki rynku OZE w Polsce.
W poprzednich edycjach program obejmował szerokie spektrum inwestycji, co często prowadziło do rozproszenia środków i trudności w ich monitorowaniu. Skupienie się na kluczowych obszarach ma zagwarantować lepsze wykorzystanie dostępnych funduszy. W naszym wcześniejszym artykule sugerowaliśmy, że brak PV w zestawieniu może wynikać z chęci NFOŚiGW, aby ujednolicić programy dotacyjne.
Spadek czasu pracy w ciągu dnia będzie sprawiał, że oferta rozrywki może bardziej wpływać na wybór miejsca zamieszkania. Jest to przewaga miast, dla której widzimy długoterminową perspektywę. Weszło w życie rozliczenie godzinowe, instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii ma dodatkową zaletę. Pozwala na odsprzedaż prądu w chwilach, kiedy cena jest najwyższa, a nie bezpośrednio w momencie produkcji.
Spadek wydajności instalacji i wydłużenie okresu zwrotu z inwestycji (który w odpowiednich warunkach wynosi 3-5 lat) to jedynie najbardziej oczywiste problemy. Awarie mogą prowadzić w krytycznych sytuacjach do pożarów i przerw w dostawie energii, co jest szczególnie problematyczne dla firm, które polegają na ciągłości działania. Na szczęście rynek PV jest już na tyle wyspecjalizowany, że firmy dysponujące odpowiednimi zasobami technicznymi zabezpieczają klientów przed zagrożeniami, np.
W najbliższych latach w Polsce oczekuje się wprowadzenia nowych regulacji dotyczących fotowoltaiki. Zmiany w rozliczaniu instalacji i wprowadzenie ceł na panele z Chin będą miały duży wpływ. Ważne będzie dostosowanie się do tych zmian, aby branża mogła rozwijać się. Ważnym wyzwaniem jest regulacje dotyczące ceł importowych na panele z Chin. To może utrudnić rozwój rynku fotowoltaicznego w Polsce.
Cena energii, o której się mówi, jest ceną energii czynnej oraz ceny jej dostarczenia i można się spotkać z dwiema różnymi stawkami. I wynosi “tylko” 1,08 zł za kWh, a druga – taryfowa – dotyczy sprzedawcy energii i zawiera rekompensatę wyliczaną jako różnicę między ceną taryfową i zamrożoną. Do sprawy odniosło się ministerstwo finansów podatnicy nie zapłacą wyższego podatku, z drugiej zaś budżety gmin otrzymają dochody z podatku na dotychczasowym poziomie – zaznaczyło MF. Dotyczy to także opodatkowania farm i instalacji fotowoltaicznych, które zarówno obecnie, jak i w świetle projektowanych rozwiązań nie będą opodatkowane w całości, lecz jedynie od ich elementów budowlanych – konstrukcji wsporczych. Farmy fotowoltaiczne ani obecnie, ani w projektowanych rozwiązaniach nie są wymienione jako przedmiot podatku od – podkreśliło ministerstwo w opublikowanym oświadczeniu.